Hrady a zámky

Pozvánka na výlet Švestkovou dráhou

Zajímavosti v okolí Švestkové dráhy

Hrad Hazmburk
Nepřehlédnutelná dominanta Dolního Poohří, hrad vznikl kolem poloviny 13. století a od roku 1335 byl v držení rodu Zajíců, kteří dali hradu jeho současné jméno. Od konce 15. století hrad pustl.
Více informací, včetně otevírací doby a vstupného, naleznete zde. Na Hazmburk se lze vypravit po červené turistické trase z Třebenic.

Zámek Weesenstein

Schloss Weesenstein

Jedinečný architektonický celek v údolí řeky Müglitz nese zejména stopy dvanácti generací panského rodu z Bünau, který zde sídlil dříve, než zámek jako osobní majetek krále Johanna povýšil v 19. století na „tajnou rezidenci“ saského královského dvora. Dnes se nám nabízí expozice k sedmisetleté historii zámku, instalovaná v knížecích obývacích místnostech a interiéry s historickými tapetami dále lze navštívit dvě zámecké kaple a barokní park, ale také obchůdky s kulturními a kulinářskými drobnostmi.

Zámek Wildeck Zschopau

Schloss Wildeck

První písemná zmínka pochází z roku 1299. Na popud vévody Moritze byl hrad přestavěn v renesančním stylu. Na zámku můžete navštívit rozhlednu „Dicker Heinrich“ (tlustý Jindřich, výstavu motocyklů „Motocyklové sny“ nebo názorné dílny: mincovnu, muzeum knihtisku s oddělením knihvazačství a výroby razítek. Po proměnlivé historii se dnes zámek Wildeck představuje v novém lesku a s rozhlednou Dicker Heinrich nabízí panoramatický výhled na město Zschopau a okolí.

Zámek Schlettau

Schloss Schlettau

Zámek Schlettau leží na historicky i turisticky významných stezkách: Salzstraße, Silberstraße und Deutsche Alleenstraße. Budovy byly postaveny v době od 14. do 18. století a jejich základem byla tvrz u cesty z 11. století. V zámku se nalézá Centrum pro dějiny lesa a divoké zvěře, expozice prýmkařské dilny, expozice „Výroba bylinného likéru“, sbírka „Krušnohorské krajinářské umění“, síň železničních tradic a rytířský sál.

Stránky