Rozhledny

Rozhledna Strážiště

Rozhledna Strážiště

V roce 1882 byla nad Chomutovem postavená 8 metrů vysoká dřevěná vyhlídka, která však v roce 1924 vyhořela. Krátce po požáru začali stavitelé na místě bývalé rozhledny stavět novou věž a hotel jménem Partyzán. V roce 1931 byl hotel s kamennou rozhlednou postaven, ale v roce 2004 opět vyhořel. Po přestavbě byl hotel 1. 8. 2010 znovu otevřen. Ve věži byly zřízeny hostinské pokoje a ve vyhlídkovém prostoru rozhledny luxusní svatební apartmá. Rozhledna je v současné době nepřístupná.

Městská věž Chomutov

Městská věž Chomutov

Městská věž v Chomutově přiléhá ke gotickému kostelu Nanebevzetí Panny Marie a tvoří dominantní stavbu městské památkové zóny. Dostavěna byla roku 1525, ale již na přelomu 15. a 16. století byla spodní část zaklenuta bohatou sklípkovou klenbou. Naposledy byla přestavěna v roce 1874 v novogotickém stylu.

Městská věž Jirkov

Městská věž Jirkov

Městská věž v Jirkově je součástí děkanského kostela sv. Jiljí. Ke kostelu přistavena v letech 1540-1545. Z vyhlídky věže je pohled na panorama města a jeho okolí. Prohlídku je možné za zvýhodněné vstupné spojit s prohlídkou Městských sklepů a zámku Červený Hrádek.

Rozhledna Klínovec

Rozhledna Klínovec

Nejvýše položená rozhledna Krušných hor (1244 m.n.m) je 24 metrů vysoká osmiboká věž, která byla postavena v roce 1884 z iniciativy Krušnohorského okrašlovacího spolku. Později k ní přibyla i výletní restaurace. V dobách socialismu celý objekt začal chátrat a v současné době je uzavřen. V nejbližších letech se plánuje náročná rekonstrukce, která má obnovit zašlou slávu této kulturní památky a zpřístupnit ji opět turistům.

Rozhledna Málkov

Rozhledna Málkov

Zbrusu nová ocelová rozhledna se ve výšce 460 m. n. m. tyčí na Skřivánčím vrchu nad obcí Málkov na Chomutovsku. Slavnostně byla otevřena v létě 2011 a z výšky 16 m nabízí úchvatné výhledy na vrcholky Krušných hor, do Prunéřovského údolí a dále na severočeskou hnědouhelnou pánev.

Hrad Hasištejn

Hrad Hasištejn

Zřícenina gotického hradu se nachází na skále nad Prunéřovským potokem. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1348, ale jeho skutečné založení není přesně známo. Známý není ani jeho zakladatel. Hrad sloužil jako významná pevnost zajišťující bezpečnost na důležité obchodní cestě, která vedla nedaleko odsud. Největší zásluhy o rozkvět hradu má Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic, který zde koncem 15. století vybudoval kulturní středisko evropského významu, soustředil zde rozsáhlou knihovnu a dále zlepšoval obranyschopnost hradu.

Rozhledna na Růžovém vrchu

Rozhledna na Růžovém vrchu

Rozhledna stojí na Růžovém vrchu v obci Hora Svaté Kateřiny ve výšce 729 m n. m. Rozhledna nabízí kruhový výhled, ze kterého můžeme vidět okolní místa Krušných hor na české i německé straně. Rozhledna je otevřená od května do října, od pondělí do pátku vždy od 13:00-17:00 a v sobotu a v neděli od 11:00-17:00. K rozhledně se dá dostat autem a lze tam i zaparkovat.

Rozhledna Jeřabina

Rozhledna Jeřabina

První dřevěná rozhledna na Jeřabině byla otevřena 9. 10. 1884, ale povětrnostní podmínky rozhledně nepřály, proto byla na přelomu 80. a 90. let věž zbořena a muselo se začít s opravami. V průběhu 1. a 2. sv. války byla věž rozebrána jako potřebný materiál. Na jaře roku 2009 zahájil Sport areál Klíny ve spolupráci se Statutárním městem Most a společnostmi United Energy, a.s. a Emeran 1860, s.r.o. obnovu rozhledny do její podoby z roku 1929. Rozhledna se nachází ve výšce 788 metrů n. m a znovuotevření rozhledny proběhlo 28. června 2009. Nyní je rozhledna volně přístupná pro veřejnost.

Hrad Hněvín

Hrad Hněvín

Přestože je dnešní hrad Hněvín pouze replikou starého hradu, je dominantou města Mostu a místem, odkud si můžete prohlédnout jak město, tak okolí včetně těžebních lokalit a nově vznikajícího jezera Most. V areálu se nachází restaurace, hvězdárna a ubytovací zařízení.

Medvědí skála

Medvědí skála je s 923,8 m druhá nejvyšší hora Mostecka. Vlastní vrchol tvoří asi 7 m vysoká skalnatá homole, přístupná ze severu po starých kamenných schodech. V její nejvyšší části se nachází vrcholová mohyla postavená z kamenů stmelených maltou, a na její špičce žulový kámen označující triangulační bod. Asi 50 m severně od vrcholu je výrazná, již z dálky viditelná skalní věž; na malé plošince po její straně se nachází polorozpadlý dřevěný srub. Skála se srubem, skály u triangulačního bodu a tzv.

Stránky