Jedinečnosti Ústeckého kraje - ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ – DOLNÍ POOHŘÍ

Česká republika

Přes svoji rozporuplnou pověst a četné problémy nabízí Ústecký kraj – včetně Českého středohoří a Dolního poohří - jak svým obyvatelům, tak návštěvníkům, spoustu jedinečných lokalit, které stojí za to navštívit. Právě zmíněným dvěma oblastem Ústeckého kraje je věnován třetí a poslední příspěvek na téma unikátů Ústeckého kraje.

Určeno pro

Rodiny s dětmi
Aktivní sportovci
Senioři
Skupiny
Bezbariérovost (berle, méně pohybliví)
Cykloturistika
Naučné stezky
Pěší trasy

Další informace

Na jih od krajského města Ústí nad Labem, v Litoměřicích, se pyšní nejstarší českou větou. Obsahuje ji v podobě českého přípisku z počátku 13. století zakládací listina kapituly litoměřické z poloviny jedenáctého století. Věta byla psána primitivním pravopisem a zmiňuje se o Ploskovicích. Zakládací listina je umístěna ve státním archivu v Litoměřicích.

Nedaleko Litoměřic se nachází pozůstatek největší podzemní továrny na území České republiky, kterou pod jménem Richard vybudovali nacisté v letech 1944 - 1945 a koncem druhé světové války zde vyráběli spalovací motory a zbraně.  Jde o soustavu tří hlubinných vápencových dolů, která byla rozšířena na komplex prostor o délce přibližně 25 až 30 km.

Na Litoměřicku se vypíná pověstmi opředený Říp, který je se svými 455 m n. m. nejvyšším vrcholem Dolnooharské tabule. Na vrcholu se nachází rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha.

Nejvyšší vrchol Českého středohoří, Milešovka Milešovka se svými 837 m n. m. vystupuje výrazně nad okolní krajinu, což způsobuje její specifické mikroklima. Na vrcholu Milešovky byla 1. ledna 1905 zahájena pravidelná denní meteorologická měření. Jedná se tak o nejstarší horskou meteorologickou observatoř v České republice. Zpočátku se měření prováděla 3x denně (v 7, 14 a 21 hodin). Od roku 1957 pak 7x denně a od roku 1998 již probíhá měření každou hodinu. Na stanici se zaznamenávají různé meteorologické charakteristiky, např. měření teploty a relativní vlhkosti vzduchu, teploty půdy, výšky sněhové pokrývky a další. Měření, probíhající více než jedno století, dokazují, že vrchol Milešovky je největrnějším místem České republiky, průměrná rychlost větru dosahuje 30,6 km/h. Dále se jedná i o nejbouřlivější místo ČR, neboť bouřky jsou zaznamenávány průměrně 31 dní v roce.

Nedaleko Kadaně se nachází nejdelší sypaná přehradní hráz v České republice. Je součástí vodní nádrže Nechranice. Svoji délkou 3280 metrů je nejdelší hrází tohoto typu ve střední Evropě. Nechranická přehrada leží na řece Ohři, vybudována byla v letech 1961 - 1968 a rozloha 1338 ha ji řadí na páté místo mezi českými přehradami.

V Žatci najdeme druhou největší synagogou České republiky. Synagoga pochází z roku 1872. Byla postavena v eklektickém stylu s maurskými a byzantskými prvky. Synagogu v dražbě koupil umělecký fotograf Daniel Černý a od roku 2013 ji otevřel veřejnosti. Synagoga je používána pro výstavní a koncertní účely.

Ústecký kraj také svým návštěvníkům nabízí ke zhlédnutí a procházkám nejstarší a největší anglický park v České republice. Je součástí areálu zámku Krásný Dvůr v okrese Louny. Zřídit jej nechal Jan Rudolf Černín mezi roky 1783-93. Jeho rozloha je téměř 100 ha a doplňuje ho několik romantický staveb jako například Gotický templ, Čínský pavilon nebo Obelisk. Nejvýznamnějším stromem v parku (i když dnes již jen torzem) je údajně až 1000 let starý Goethův dub.
 

Fotogalerie