Jedinečnosti Ústeckého kraje - ČESKÉ ŠVÝCARSKO

Česká republika

Přes svoji rozporuplnou pověst a četné problémy nabízí Ústecký kraj – včetně Českého Švýcarska - jak svým obyvatelům, tak návštěvníkům, spoustu jedinečných lokalit, které stojí za to navštívit. První příspěvěk je věnován Českému Švýcarsku.

 
 

Určeno pro

Rodiny s dětmi
Aktivní sportovci
Senioři
Skupiny
Cykloturistika
Naučné stezky
Pěší trasy
CHKO a přírodní rezervace

Další informace

Pokud začneme svou cestu Ústeckým krajem ve Šluknovském výběžku, nalezneme zde nejsevernější město České republiky, Šluknov, které dalo jméno této části území státu - Šluknovský výběžek. Severní pól je odtud vzdálen přes 4 300 km. Ještě než opustíme Šluknovský výběžek, můžeme v okolí malebného městečka Krásná Lípa využít příležitosti a vyjít na nejstarší naučnou stezku České republiky. Köglerova naučná stezka vznikla v době druhé světové války, kdy ji vyznačil Rudolf Kögler. První průchod se po ní uskutečnil 12. října 1941. V roce 2006 byla stezka zrekonstruována a znovu otevřena. Měří 23 kilometrů a nachází se zde 39 informačních panelů.

Než se dostaneme k Děčínu (nejníže položenému městu v ČR), nemůžeme opomenout nejmladší národní park v České republice - Národní park České Švýcarsko. Vyhlášen byl 1. ledna 2000, ohraničuje plochu 79 km² a jeho hlavním cílem je ochrana unikátních biototopů pískovcových skal. Nejznámějšími lokalitami jsou Pravčická brána a Jetřichovické skalní město. Pravčická brána je největší přirozená skalní brána nejen u nás, ale i v celé Evropě. Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska. Rozpětí oblouku u dna je 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka 7-8 m, minimální tloušťka 3 m, vrcholová plošina brány je 21 m nad jejím dnem. Zajímavou vstupní branou do Národního parku České Švýcarsko je Hřensko, nejníže položená obec v České republice.

Znáte pohádky Pyšná princezna nebo Peklo s princeznou? Pak jistě znáte Dolský mlýn. V jeho blízkosti se nalézá nejstarší zachovaný železobetonový most v České republice, kde ve Ferdinandově soutěsce překračuje řeku Kamenici. Stavba pochází z roku 1902. O významu této cesty svědčí i to, že most byl jednou z prvních železobetonových staveb v tehdejším Rakousku-Uhersku.

U hranic se spolkovou zemí Sasko nedaleko Hřenska dosahuje řeka Labe největšího průtoku na území České republiky, který v průměru činí 308 m³/s. Hladina Labe u Hřenska je zároveň bodem s nejnižší nadmořskou výškou v Česku. Nachází se ve výšce 115 m n. m. a představuje také nejnižší bod Ústeckého kraje. A aby toho nebylo málo, v Ústeckém kraji se nachází nejníže položená železniční stanice Dolní Žleb (výška 127 m n. m.) v údolí řeky Labe na trati vedoucí do Německa. Do stanice se dostanete vlakem z Děčína.

Prostor mezi Děčínem a hranicí se spolkovou zemí Sasko (SRN) vyplňuje největší pískovcový kaňon nejen v ČR, ale i celé Evropě. Kaňon Labe je až po hranici s Německem dlouhý 15 km a maximální hloubka údolí dosahuje až 300 metrů. Téměř po celé délce je jeho horní hrana lemována 80 m vysokými skalami s několika vyhlídkami.

Také dopravní infrastrukturou je Ústecký kraj unikátní. Najdeme zde druhý nejdelší silniční tunel Panenská (dálnice D8), jehož delší západní tubus měří 2 058 metrů (dokončen roku 2006). V době dokončení byl odborníky považován za nejbezpečnější tunel v Evropě. Délkou jej překonal až pražský tunel Blanka. Prvenství si však uchovalo nejvýše položené dálniční místo. Nalézá se na dálnici D8 ve výšce okolo 670 m n. m. uvnitř silničního tunelu Panenská. 

Fotogalerie