Podkrušnohorské technické muzeum v Mostě

Budovatelů 2830 (důl Julius III)
Most
Česká republika
+420 724 314 904

Muzeum nabízí průmyslové a technické památky podkrušnohorského regionu, zaměřené na obory hlubinného a povrchového dobývání v hnědouhelných pánvích severozápadních Čech, úpravu a jiné využití uhlí, nebo chemický průmysl. Expozice ukazují zvyky, obyčeje a tradice spojené s hornickým životem a obnovou krajiny narušené důlní činností.

Provozní doba

Otevírací doba muzea - sezónní provoz (březen až říjen)
Zavřeno: pondělí a svátky
Otevřeno od úterý do neděle od 09:00 do 15:00 hodin.
 

Ceník

Vstupné základní:  70 Kč a 100 Kč
Vstupné snížené:  40 Kč děti a 50 Kč
Poplatky:  10 Kč fotografování
 

Určeno pro

Rodiny s dětmi
Senioři
Skupiny
Technická muzea a památníky

Další informace

Muzeum je umístěno v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III – Kopisty. Areál byl postaven kolem roku 1882. Jde o národní kulturní památku. Nabízí několik sekcí, které jsou replikami hlubinných chodeb, od těch skutečných k nerozeznání. Laik si tak udělá hmatatelnou představu, jak chodby vypadaly, jak fungovala technologie komorování a stěnování v lávkách, seznámí se se všemi druhy dopravníků, uvidí v chodu razicí kombajn i přebírkový stroj, takzvaný hauzr.

Expozice

Simulovaná štola – ukázka různých druhů dobývání uhlí včetně videoprojekce a simulovaných odstřelů, těžební a dobývací stroje plně funkční.

Pracoviště Báňské záchranné služby – k ukázce hydraulické vyprošťovací zařízení zavalených horníků, funkční maketa těžkokapalinného prádla uhlí, maketa šachty Humboldt II a další nástroje a přístroje související s hlubinným dobýváním uhlí.

Rudné dobývání - pohled do rudné štoly s viditelnou žilou rudy olova s interaktivní hernou.

Zajímavostí muzea je parní stroj (národní kulturní památka), soustava důlních vozíků na příslušném kolejišti, ukázka rudného dobývání s interaktivní hernou.

Více informací naleznete zde.