Z Měděnce ke sfingám

Česká republika

GPS souřadnice

50° 25' 22.8" N, 13° 6' 37.8" E

Určeno pro

Pěší trasy

Další informace

Start – o víkendu - Chomutov hl. nádraží
ve všední den Chomutov AN
Dojedeme do stanice Měděnec zastávka.
Po silnici a zpevněné cestě (700 m) vystoupáme ke kapličce na Mědník. Pod Mědníkem se nachází vchod do jedné ze štol.
700 m
Po sestoupení se v obci Měděnec vydáme po silnici k náměstí. V restauraci Mědník lze dojednat návštěvu štoly s průvodcem.
Silnice (cyklostezka) nás zavede přes náměstí okolo kostela ke sfingám - skalní útvary 1,5 km
Poté pokračujeme krajinou stále po cyklostezce do Klášterce nad Ohří 8 km
Cíl – žel.stanice Klášterec nad Ohří - Chomutov celkem 10,5 km
Měděnec: Historie města Měděnec je už téměř 1000 let spjata s dolováním převážně železné a stříbronosné měděné rudy v okolí i přímo na samotném Mědníku. První doložené zprávy o této činnosti pocházejí z roku 1449. V roce 1520 održelo městečko Měděnec právo svobodného výkupu stříbra. Těžba v okolí probíhala s přestávkami až do roku 1992. Na svazích Mědníku jsou dodnes patrné pozůstatky středověkého dolování. Na vrcholu dal František Julius, vévoda z Sachsen-Laenburgu v roce 1674 postavit kapli Neposkvrněného početí Panny Marie. Na jihozápadním svahu pod vrcholem stojí i kaple Srdce Ježíšova, postavená v roce 1935. V devadesátých letech 20. století se nadace Garmica provozující nedaleký důl rozhodla zpřístupnit jednu ze štol na jižním úpatí. Se zánikem nadace však byly opět uzavřeny. V roce 2006 byly štoly rekonstruované a v květnu roku 2007 znovu zpřístupněné veřejnosti. Jsou otevřené od května do října.
Mědník: Mědník leží na hřebeni Krušných hor a je zdaleka viditelnou dominantou. Poskytuje i výhled do dalekého okolí. Pod severním svahem vede okolo hory železniční trať Chomutov - Vejprty. Za ní se rozkládá rozsáhlý areál bývalého dolu s velkým poddolovaným územím, částečně zalesněný a bez osídlení. Klub českých turistů pořádá každoročně „Výstup pro velikonoční vajíčko na Mědník“ se začátkem v Klášterci nad Ohří.
Sfingy u Měděnce: Sfingy jsou zajímavé a vzácné skalní útvary a najdeme je jihovýchodně od obce Měděnec. Sfingy jsou chráněny jako přírodní památka od roku 1983. Zaujímají rozlohu 0,6 ha a jsou v nadmořské výšce 800 m. Sfingy vznikly procesem mrazového zvětrávání ruly a mají zajímavé a rozmanité tvary. Název získaly skály díky svému tvaru, jež připomíná hlavu Sfingy. Ze skal je krásný výhled na Krušné a Doupovské hory. Kolem přírodní památky vede značená cyklostezka č. 35.