Trasy

Flájský plavební kanál

Flájský plavební kanál začíná nedaleko hráze přehrady Fláje a v letech 1629-1872 sloužil k plavení dřeva z Flájí přes obec Český Jiřetín do saského města Clausnitz. Zde ústil do Freiberské Muldy, po níž bylo dřevo dále plaveno až do Freibergu. Město Freiberg bylo ve středověku a raném novověku centrem zpracování stříbra a dalších rud. K jejich zpracování v hutích bylo zapotřebí dřevěného uhlí a nejbližší lesy se nacházely na hřebenech Krušných hor. Došlo proto k dohodě mezi saským kurfiřtem a Lobkovici, kteří souhlasili, že kanál povede přes jejich území a v roce 1624 mohla stavba začít.

Bezručovo údolí

Z Chomutova až na vrcholky Krušných hor vede modře značená turistická trasa, která je vhodná také pro cyklisty. Úsek stezky vedoucí z města až k úpatím hor ocení především rodiny s dětmi a cyklisté-pohodáři, pro náročnější cyklisty je pak ideální stoupání na hřebeny hor podél říčky Chomutovky až k Novodomskému rašeliništi. Údolí přímo navazuje na město Chomutov, takže je snadno dosažitelnou odpočinkovou zónou, kam můžete vyrazit pěšky či na kole.

In-line, Vodní nádrž Vrbenský (Matylda)

V roce 2009 byla kolem vodní plochy zatopeného povrchového dolu Matylda dokončena úprava in-line dráhy a zpevněných cest pro cyklistiku a turistiku. Asfaltová cesta přímo lemující vodní plochu je dlouhá 4,4 km a slouží jak cyklistům, tak in-line bruslařům. Po celé délce naleznete lavičky pro odpočinek a načerpání sil. Cyklisté a turisté si mohou zvolit i další trasu po zpevněné štěrkové cestě. Tento terénní okruh je dlouhý 3,13 km. Oba dva okruhy jsou vhodné i pro rodiny s dětmi.

Krušnohorská bílá stopa

Krušné hory byly donedávna protkány nejednotnými a na sebe nenavazujícími běžeckými trasami, které nikdo nespravoval ani neudržoval. Šesti střediskům KBS se podařilo propojit hřebeny Krušných hor zhruba 250 km upravených běžeckých tratí. Nadmořská výška tras se pohybuje od 750 do 950 metrů nad mořem. Vedou od střediska Lesná na pomezí Mostecka a Chomutovska přes Klíny, Dlouhou Louku, Bouřňák, Fojtovice a Telnici. Tím vznikla jedna z největších soustav ucelených běžeckých tras v celé České republice, která navíc navazuje na upravované běžecké stopy na německé straně hor.

NS Přírodou a dějinami Oseka

Stezka prochází horským údolím na úpatí Krušných hor poblíž města Osek. Trasa naučné stezky má okružní charakter, je dlouhá 7 km, překonává výškový rozdíl 255 metrů a je možné jí rozdělit na dva okruhy. První okruh vede blízko obce Osek územím Oseckého lesa, druhý okruh je určen pro zdatnější turisty. Mezi největší zajímavosti stezky patří skalnatý útvar Salesiova výšina, přírodní rezervace Vlčí důl se starými bukovými porosty pralesního charakteru a také největší hradní zřícenina v Čechách, hrad Rýzmburk.

Naučná stezka Tesařova cesta - Šumný důl

Tesařova cesta je dlouhá 12,5 km a v jejím průběhu potkáte 17 stanovišť s informačními tabulemi a 8 odpočívadel. Naučná stezka návštěvníkům nabízí příjemné místo k rekreaci v litvínovské oblasti a zároveň předkládá základní informace o Krušných horách. V létě je stezka vhodná k pěším i cykloturistickým aktivitám a v zimě k běhu na lyžích. Tesařova cesta začíná v Meziboří u letního stadionu, směřuje dolů do Litvínova a vrací se zpět Šumenským údolím do Meziboří. Stezka zčásti kopíruje jižní hranici obory Fláje.

Fojtovice

Běžecké stopy udržuje RSC Fojtovice, o.s.

Úsek: Cínovec - Fojtovice, Habartice
Počet km: 32
Zázemí: ubytování pro 40 osob (Komáří vížka, U Pepy), parkoviště pro cca 100 osobních automobilů, občerstvení, restaurace (Fojtovice, Komáří vížka, U Pepy), jízdy na koních, hipoterapie

Telnice

Běžecké stopy udržuje SKI klub Telnice, o.s.

Úsek: Habartice - Telnice, Nakléřov
Počet km: 30
Zázemí: parkoviště pro 400 osobních automobilů, ubytování pro 200 osob, restaurace - 2x Adolfov, 4x Telnice, 4x kiosky s občerstvením, lyžařská škola, půjčovna sportovního vybavení

Bouřňák

Běžecké stopy udržuje Sport Centrum Bouřňák, o.p.s.

Úsek: Vrch Tří pánů, Nové Město, Moldava, Cínovec, Mikulov, Dubí
Počet km: 50
Nadmořské výšky tras: 750 - 910 m n.m.
Zázemí: celkem ubytování pro cca. 250 lidí, parkovištěpro 1 000 osobních automobilů, občerstvení, půjčovna sjezdových i běžeckých lyží, kola, ohřívárna a šatna pro běžkaře, lyžařská škola

Stránky