Významné osobnosti

Osobnosti – historie Česko

Jan Hasištejnský z Lobkovic (1450 - 1517)

Významný šlechtic, diplomat ve službách krále Vladislava II. Jagellonského, který jeho zásluhy ocenil povýšením do stavu svobodného pána. Roku 1477 se stal členem poselstva do Lucemburska a o jedenáct let později se zúčastnil i mise k římské stolici papeže Sixta IV. V roce 1493 se vydal na poutní cestu do Svaté země. Ze své cesty sepsal cestopis "Putování ke Svatému hrobu", jímž se zařadil mezi česky píšící humanisty. Věnoval se stříbrnickému podnikání na Kadaňsku a Kutnohorsku.

Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic (1460 – 1510)

Úředník a dvořan krále Vladislava II. Jagellonského (sekretář královské kanceláře na Pražském hradě). Významný český humanistický básník a prozaik (napsal přes 500 básní, 200 listů a tři traktáty), cestovatel (podnikl cestu do Palestiny, Sýrie, Egypta a Tunisu), podporoval vědu a umění. Spolu s bratrem se podílel na těžbě stříbra a železné rudy na rodových panstvích v Krušnohoří.

Sochařský rod Brokoffů

Otec a synové Brokofovi patřili k předním představitelům českého barokního sochařství. Jan Brokof v Podkrušnohoří vytvořil řadu děl, jeho synové se tu narodili.
Jan Brokoff (1652 - 1718) Sochař a řezbář německého původu, narozený na Slovensku, působil především v Čechách. V letech 1685 – 87 pracoval na panství hraběte Thuna v Klášterci nad Ohří. Zde tvořil alegorická díla s náměty ročních období, světadílů i řeckých bájí. V letech 1687 – 88 působil ve službách hraběte Jana Adama Hrzána na Červeném hrádku u Jirkova. Zámek ozdobil dvěma kašnami, chrličem vody a několika sochami. V době jeho působení v severních Čechách se mu narodili synové Michal Jan Josef Brokoff (*1686 Klášterec n. O.) a Ferdinand Maxmilián Brokoff (*1688 Červený hrádek), který je známý především jako tvůrce osmi soch na pražském Karlově mostě.

Giacomo Girolamo Casanova (1725 – 1798)

Italský spisovatel, cestovatel a dobrodruh. Ve své autobiografii otevřeně popisoval svá milostná dobrodružství, v důsledku čehož se jeho jméno stalo synonymem pro svůdníka.  Poslední roky svého života strávil na zámku v Duchcově v roli knihovníka, kde je také pochován. Tím patří k nejvýznamnějším historickým osobnostem duchcovských dějin, na jeho počest se v Duchcově konají Casanovské slavnosti.

Florian Leopold Gassmann (1729 – 1774)

Hudební skladatel, kapelník a varhaník z Mostu. Jedna z nejvýraznějších postav Mostecka, která se proslavila ve světě, byl učitelem Antonia Salieriho. Tvůrce ve své době úspěšných oper. Prosadil se u císařského dvora ve Vídni, kde byl jmenován dvorním kapelníkem císařovny Marie Terezie a Josefa II. Od roku 1997 je před budovou městského divadla umístěna jeho busta. Gassmannovo jméno nese jedna z mosteckých ulic a také místní ZUŠ.

Ludwig Moser (1833-1916)

rytec skla, sklář, podnikatel. Vyučil se u uznávaného rytce skla Andrease Mattoniho, jednoho ze zakladatelů tradice rytého skla v Karlových Varech.  Roku 1857 založil vlastní ryteckou dílnu a obchod sklem, v roce 1873 měl už síť obchodních zastoupení v Londýně, Paříži, New Yorku a Petrohradu. Po úspěchu na Světové výstavě 1875 ve Vídni mu byl udělen titul c. k. dvorního dodavatele. I v dalších letech získávala produkce firmy řadu významných ocenění na výstavách v Evropě i zámoří. Firma Moser tak rozšířila slávu podkrušnohorského sklářství po celém světě.

František Josef Gerstner (1756 - 1832)

Nejvýznamnější chomutovský rodák, matematik, fyzik a astronom, technik. Absolvoval zdejší jezuitské gymnázium, poté pražskou univerzitu – matematiku a astronomii. Autor návrhu na zřízení technické univerzity v Praze (předchůdce dnešní ČVUT), zřízené v roce 1806, a její první ředitel. Sestrojil první parní stroj v Čechách. Vypracoval návrh na zřízení první železnice na evropském kontinentu, koněspřežky z Lince do Českých Budějovic, vybudované v roce 1828. Za zásluhy o vědecký rozvoj císařství byl v roce 1810 povýšen do rytířského stavu.

Ignaz Petschek (1857 -1934)

obchodník, průmyslník a mecenáš. V době své největší slávy kontroloval polovinu hnědou-helného průmyslu v Evropě.  V roce 1880 založil obchodní společnost s hnědým uhlím, už po několika letech se kapitálově podílel na mnoha těžebních společnostech v Česku i Německu. V uhelné krizi v roce 1900 přišel s nápadem z méně kvalitního uhlí lisovat brikety. Jeden z největších mecenášů města Ústí nad Labem – nechal postavit dětský pavilon v nemocnici, pavilon v dělnické ozdravovně, chlapecký výchovný domov, ozdravovnu pro nemocné tuber-kulózou a školku.

Johann Schicht (1855 - 1907)

Jeden z nejvýznamnějších podnikatelů rakousko-uherského mocnářství. V Ústí nad Labem založil malou mydlárnu, kterou se postupně rozrostla na několik továren. Schichtovo podni-kání bylo neobvyklé ve své době unikátními sociálními vymoženostmi pro zaměstnance (zá-vodní lékař, nemocenské pojištění, závodní jídelna, mateřská škola, podnikové bydlení, lázně s bazénem). Němec Schicht také dbal, aby ve firmě měli stejné podmínky Němci i Češi. Za zásluhy o průmyslový rozvoj monarchie byl jmenován císařským radou.

Bohumil Němeček (1938 - 2010)

olympijský vítěz a mistr Evropy. Boxovat začal v sedmnácti letech, úsilí a vytrvalost mu přinesly rychlý výkonnostní růst, který ho přivedl do vrcholového klubu oddílu Rudá hvězda Ústí nad Labem a do reprezentace. Na olympiádě v Římě v roce 1960 - na své první velké mezinárodní akci –získal zlatou medaili. Na Mistrovství Evropy v Moskvě 1963 získal bronz, v 1967 v Římě vybojoval titul mistra Evropy. Po roce 1968 ukončil aktivní kariéru, ale působil nadále v RH Ústí nad Labem jako hlavní trenér.

 


Osobnosti – současnost Česko

Josef Masopust (*1931)

Rodák ze Střimic zaniklé vesnice u Mostu, bývalý československý fotbalový hráč a trenér, držitel trofeje Zlatý míč 1962, cenu pro evropský fotbalista roku 1962. V roce 2000 zvolen Českým fotbalistou století. Kariéru zahájil krátce po válce jako hráč dorosteneckého mužstva Mostu. Za reprezentaci odehrál 63 zápasů, ve kterých vstřelil 10 branek. Měl velký podíl na třetím místě našich fotbalistů na mistrovství Evropy 1960 ve Francii a na stříbrném umístění na mistrovství světa 1962 v Chile.

Rudolf Čechura (*1931)

Český spisovatel a scénárista se narodil v Želénkách u Duchcova, další jeho osudy jsou spjaty s Chomutovem. Vystudoval tamější obchodní akademii, ve zdejších železárnách pracoval jako úředník a učil v obcích na Chomutovsku. Později byl redaktorem Československého Rozhlasu a časopisu Věda a technika mládeži Autor rozhlasových scénářů, známý je především jako autor televizních večerníčků pro děti (Maxipes Fík, Hugo z hor, Dva ve fraku).

Josef Dvořák (*1942)

Herec, komik. Vyrostl v Kadani, kde patřil k zakládajícím členům původně amatérského divadelního souboru Kladivadlo. Po jeho přesunu do Ústí nad Labem a profesionalizaci v tomto divadle působil v letech 1965 – 1970. Odešel do divadla Semafor, později se prosadil zejména jako televizní i filmový herec, především v seriálech a v tvorbě pro děti. Svůj hlas propůjčil několika dnes už legendárním večerníčkům. Dnes vede vlastní soubor – Divadelní společnost Josefa Dvořáka.

Václav Neckář (*1943)

Zpěvák, herec. Narodil se v Praze, ale dětství prožil v Ústí nad Labem. Působil jako herecký elév v Mosteckém divadle pracujících. V letech 1968 až 1970 byl s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou členem velmi úspěšné pěvecké skupiny Golden Kids. Od 70. let natáčí a koncertuje se skupinou Bacily. Jako herec se proslavil rolí ve filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, který získal Oscara, snímek Skřivánci na niti byl oceněn Zlatým Medvědem na filmovém festivalu v Berlíně. I hudební pohádka Šíleně smutná princezna už patří k české filmové klasice.

Vlastimil Harapes (*1946)

Herec, tanečník, režisér, taneční mistr, choreograf, taneční pedagog, dlouholetý člen a sólista baletu Národního divadla v Praze. Narodil se v Chomutově, kde také v Lidové škole umění udělal své první baletní kroky. Od roku 1971 sólista baletního souboru Národního divadla, kde později působil jako choreograf a ředitel baletního souboru. Tančil také na celé řadě světových baletních scén. Kromě toho byl také úspěšným filmovým hercem (Markéta Lazarová, Panna a netvor, Den pro mou lásku,  Jak vytrhnout velrybě stoličku).

Kabát

Nejúspěšnější současná rocková kapela, založená v roce 1983 v Teplicích. Za svou kariéru  prodala přes 1 000 000 kopií svých alb. Od roku 2003 získává skupina téměř pravidelně Zlatého slavíka, jejich koncerty vysoko převyšují desetitisícovou návštěvnost.

Hokejový tým Nagano 1998

Na historickém úspěchu českého hokeje mají svůj podíl také severní Čechy. Osm hokejistů základní sestavy národních hrdinů z Nagana je odchovanci litvínovské hokejové školy – Josef Beránek, Jan Čaloun, Robert Lang, Robert Reichel, Martin Ručinský, Vladimír Růžička, Petr Svoboda, Jiří Šlégr. Tým navíc přivedla k triumfu jedna z legend litvínovského hokeje a hvězd československé reprezentace 70. let Ivan Hlinka. Ten bohužel v roce 2004 zahynul při autonehodě, jeho jméno nese místní hokejový stadion.

Lukáš Bauer (*1977)

Běžec na lyžích, několikanásobný mistr republiky, olympijský medailista. Rodák z Ostrova nad Ohří, závodí i žije na Božím Daru. Vítěz Tour de Ski (sezony 2007/2008 a 2009/10) a Světového poháru (2007/08).  Na olympiádě v Turíně  v roce 2006 a na MS v Liberci v roce 2009 získal v závodě na 15 km stříbrnou medaili.

Iva Frühlingová (*1982)

Bývalá modelka a zpěvačka původem z Litvínova je proslavená především svou francouzskou tvorbou. Ve 14 letech odjela do Paříže coby modelka, začala se však věnovat hudbě, získala několik českých ocenění za hudební tvorbu, natočila dokonce duet s Pierrem Richardem, který jí poté dokonce společně s Karlem Gottem křtil knihu Příběhy modelek.

Simona Baumrtová (*1991)

Plavkyně, chomutovská rodačka, ve zdejším bazénu udělala také své první plavecké krůčky. Její hlavní disciplínou je znak, v tomto stylu dokázala na mistrovství Evropy v krátkém bazénu získat tři bronzové medaile. Mnohonásobná mistryně České republiky a rekordmanka. Díky svým medailovým umístěním se dá považovat za nejlepší českou plavkyni současnosti. Zatím posledním triumfem nadějné plavkyně je třetí místo z Mistrovství světa 2012 v krátkém bazénu.


 
Osobnosti – historie Sasko

Adam Ries (1492 – 1559)

Matematik, považovaný za otce moderního počítání. Prosadil nahrazení římských číslic arabskými. Zasloužil se o přiblížení počtů prostým lidem. Roku 1522 založil v Annabergu školu počtů, vydal učebnice matematiky psané nikoli v latině, jak tomu bylo dosud, ale v němčině. K jeho významným počinům patří také zavedení počítání na počítadle. Díky svým počtům přišel do kontaktu i s krušnohorským hornictvím, jako finanční úředník kontroloval desátky, které museli doly odvádět majitelům panství.

Georgius Agricola (1494 – 1555)

Významný všestranný učenec, “otec mineralogie“, rodák z Glauchau u Chemnitz. V Lipsku studoval filologii, teologii a filozofii a medicínu, později se věnoval i alchymii, pedagogice, politice, hornictví a mineralogii. Při svém pobytu v Krušných horách se zajímal o zdejší těžbu stříbrných a dalších rud. Jeho stěžejním dílem je dvanáct knih o hornictví, De re metallica libri XII, které byly prvním systematickým průzkumem těžební technologie a na minimálně 200 let se staly nejužívanější příručkou pro dobývání rud a jejich hutního zpracování.

Barbara Uthmann (1514-1575)

„Matka krušnohorského krajkářství“. Manželka slezského horního pána Christopha Uthmanna, po jeho smrti se starala o provoz krušnohorské železárny Saigerhütte Grünthal. Kvůli intrikám konkurence však ztroskotala a tak byla nucena najít si jiný zdroj obživy. To, že by v Krušných horách skutečně zavedla paličkování, není historicky doložené, ale výrazně je rozšířila. V časech, kdy hornictví tolik neprosperovalo, zaměstnávala až 900 osob.

Paul Fleming (1609-1640)

Lékař a především jeden z nejnadanějších lyrických básníků období baroka. Narodil se městskému pastorovi v podkrušnohorském městě Hartenstein. Jako malý se učil u svého otce, později navštěvoval školu v Mittweidě. Ve svém díle opěvoval lásku a milostná vzplanutí, nebo naopak jako vlastenec melancholicky popisoval pomíjivost a strádání německého státu během třicetileté války. Další díla vznikala též pod dojmy z jeho cest na východ (Rusko, Írán). V roce 2002 byl v jeho rodném městě slavnostně otevřen jeho dům. 

Gottfried Silbermann (1683 - 1753)

Jeden z nejvýznamnějších německých stavitelů varhan, narozený v krušnohorském Frauensteinu. Jeho dílo je úzce spjato s rozvojem barokní hudby. Jeho varhany zdobí řadu kostelů ve středním Německu a v Krušnohoří, dodnes se zachovalo 32 nástrojů, z nichž čtrnáct je možné vidět v Krušných horách. Velké Silbermannovy varhany v Dómu ve Freibergu patří mezi nejvýznamnější hudební nástroje na světě. Každé dva roky se tu na počest slavného stavitele varhan konají Silbermannovy dny spojené s mezinárodní soutěží ve hře na varhany.

Karl Heinrich Stülpner  (1762 - 1841)

Podnikatel, zbojník, pytlák, pašerák a ochránce chudých, který je dodnes připomínán v legendách. Podle nich trestal arogantní lesnické úředníky, stál na straně utiskovaných. Byl vůdcem skupiny pytláků a toulal se po velkých revírech saských a českých Krušných hor. Pytlačil v panských lesích a své úlovky rozdával chudým vesničanům. Stal se lidovým hrdinou, někdy je označován jako Robin Hood Krušných hor.


Robert Schumann (1810 – 1856)

Významný německý skladatel a hudební kritik se narodil ve Zwickau jako nejmladší z pěti dětí knihkupce a nakladatele. Nadaný hudebník chtěl být klavírním virtuozem. Poranění prstu v mládí mu tuto kariéru překazilo, ale už té době vytvářel své první kompozice. V roce 1834 založil Neue Zeitschrift für Musik, dnes nejstarší existující hudební časopis na světě. Schumann složil přinejmenším 183 písní, 4 symfonie, mnohé nástrojové koncerty, řadu písňových cyklů, kantáty, oratoria, sbory a řadu vynikajících komorních děl.


Karl Friedrich May (1842 - 1912)

Spisovatel, proslulý zejména příběhy o indiánském náčelníkovi Vinnetouovi a jeho příteli Old Shatterhandovi. Narodil se jako páté dítě v chudé tkalcovské rodině v Ernstthalu v Krušných horách. Jako spisovatel se začal prosazovat od konce 70. let 19. století, koncem století už byl slavný a uznávaný. Jeho obliba opět prudce vzrostla v 60. letech 20. století, kdy jeho hrdinové vstoupili na filmové plátno. Na počátku své literární dráhy psal povídky z Podkrušnohoří, tuto oblast rád navštěvoval, v letech 1897-98 pobýval v Brné u Ústí nad Labem, kde má i pamětní síň.

August Horch (1868 - 1951)

Automobilový konstruktér. Pracoval nejprve v automobilce Carl Benz v Mannheimu. V roce 1899 se osamostatnil a založil v Kolíně nad Rýnem svou vlastní firmu Horch & Cie. Motorwagen Werke, kterou v roce 1902 přestěhoval do Saska. Rok nato představil Horch první německé auto se čtyřválcovým motorem, v roce 1907 vyvinul první šestiválcový motor. V roce 1909 ve Zwickau založil další automobilku s názvem Audi. Vzpomínkou na saskou éru Audi je dnes ve Zwickau automobilové muzeum.


Anton Günther (1876 – 1937)

Lidový básník a písničkář z Božího Daru. Inspirací pro jeho tvorbu byla krása přírody a nelehký život v drsných podmínkách Krušných hor. Autor více než stovky písní a básní, které si oblíbili nejen němečtí obyvatelé Krušnohoří. Hrával je po místních hostincích, členům  různých spolků, ve školách, ale i před korunovanými hlavami. Vystupoval také ve velkých městech – Vídni, Berlíně, Drážďanech.  V roce 1911 založil Günther nadaci, která sloužila k podpoře chudých, starých a nemocných lidí v jeho rodném městě.


Max Nacke (1883 - 1958)

Básník a zpěvák z Altenbergu, ve své tvorbě využíval místní nářečí. V roce 1925 založil se svým mladším bratrem Willym a Antonem Krämerem soubor později známý jako Krušnohorské trio Maxe Nackeho, které se díky vystoupením v rádiu, na koncertech a v televizi proslavilo i mimo region. Po zničení Altenbergu v roce 1945 věnoval Max Nacke velkou částku na obnovu svého rodného města. Složil asi 40 písní, nejznámější z nich je "s Bimmelbahnel".Osobnosti – současnost Sasko

Jens Weissflog (*1964)

Bývalý německý reprezentant ve skocích na lyžích. Narodil se v krušnohorské vesničce Erlabrunn. V roce 1977 nastoupil do sportovní školy v Oberwiesenthalu a toto sportovní středisko je mu domovem dodnes. Svými třemi olympijskými vítězstvími, dvěma zlatými medailemi z mistrovství světa a řadou dalších cen se zapsal do historie jako jeden z nejúspěšnějších skokanů na lyžích všech dob.  Dnes provozuje v Oberwiesenthalu hotel nesoucí jeho jméno.

Sylke Otto (*1969)

Sáňkařka. Od roku 1983 žákyně sportovní školy v Oberwiesenthalu. Ve zdejším sportovním oddíle začínala se svou úspěšnou sportovní kariérou, během níž vyhrála 37 závodů Světového poháru. Čtyřikrát tuto prestižní soutěž vyhrála, je pětinásobnou mistryní Evropy, šestinásob-nou mistryní světa a dvojnásobnou olympijskou vítězkou (2000 Salt Lake City, 2006 Turín). Po svém druhém olympijském triumfu, díky němuž se stala nejúspěšnější německou sáňkařkou všech dob, byla jmenována čestnou občankou Oberwiesenthalu.

René Sommerfeldt (*1974)

Běžec na lyžích. Reprezentant WSC Erzgebirge Oberwiesenthal. V roce 2004 zvítězil ve slavném běžkařském maratonu v Holmenkollenu. Jako první německý běžec na lyžích v historii zvítězil v sezoně 2003/2004 ve Světovém poháru. Od roku 2010, kdy ukončil aktivní kariéru, pracuje jako trenér mládeže v německém Svazu lyžařů a na své základně v Oberwiesenthalu.

Viola Bauer (*1976)

Běžkyně na lyžích, rodačka z Annabergu-Buchholze. Odchovankyně oddílu WSC Erzgebirge Oberwiesenthal. Výčet jejích mezinárodních úspěchů začíná rokem 1999, kdy byla členkou bronzové štafety na mistrovství světa. Štafety byly její specializací, právě v této disciplíně dosáhla všech svých velkých úspěchů - stříbrné a bronzové medaile z mistrovství světa a tytéž cenné kovy z olympijských her. K olympijským triumfům přidala ještě bronz ve stíhacím závodě. Kariéru ukončila v roce 2009. Dnes žije v zemi svého manžela, řeckého běžce na lyžích Lefterise Fafalise.

Torsten Wustlich (*1977)

Sáňkař. Specialista na jízdu ve dvojicích. Narozen v Annabergu-Buchholzi, člen WSC Erzgebirge Oberwiesenthal. K jeho nejcennějším trofejím patří stříbrná medaile z olympijských her v Turíně (2006) a tři tituly mistra světa. Vítěz Světového poháru a trojnásobný mistr Německa. Závodit začal v deseti letech, kariéru ukončil v roce 2010.

Claudia Nystad (*1978)

Běžkyně na lyžích. Rodačka ze Zschopau, na lyžích stála poprvé už ve školce. Absolventka oberwiesenthalské sportovní školy, dlouholetá členka místního oddílu. Členka úspěšné ně-mecké štafety. V její sbírce medailí jsou čtyři stříbra a jedno zlato z mistrovství světa, z olympiád v letech 2006 a 2010 si přivezla tři stříbrné a dvě zlaté medaile. Tato kolekce ji řadí mezi nejúspěšnější německé běžkyně na lyžích. V roce 2005 se vdala za bývalého norského běžce na lyžích Tronda Nystada. Souběžně se sportovní činnosti se začala věnovat výtvarné tvorbě, kresbě dřevěným uhlím (od roku 1996). První výstavu měla v roce 2004. Sportovní kariéru ukončila v roce 2010, žije v Oberwiesenthalu.

Tatjana Hüfner (*1983)

Sáňkařka, držitelka bronzové (Turín 2006) a zlaté (Vancouver 2010) olympijské medaile, bronzové a šesti zlatých medailí z mistrovství světa, z toho čtyř individuálních. První žena, která dokázala zvítězit ve Světovém poháru pětkrát za sebou (2007 – 2011).  Od juniorských počátků své kariéry na konci 90. let 20. století do roku 2011 byla členkou krušnohorského sportovního klubu WSC Erzgebirge Oberwiesenthal.