Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostelní 289
43401 Most
Česká republika
+420 476707364

Provozní doba

duben a říjen: středa - neděle 10:00 - 16:00, květen - září: úterý - neděle 10:00 - 18:00, listopad - březen: hromadné výpravy na objednávku, minimum 10 osob

GPS souřadnice

50° 31' 4.08" N, 13° 38' 54.96" E

Určeno pro

Rodiny s dětmi
Aktivní sportovci
Senioři
Skupiny
Kostely, sakrální památky

Další informace

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě je pozdně gotický chrám, který byl vystavěn v letech 1517-1550 po požáru města v roce 1515. Trojlodní stavba byla realizována podle plánů Jakuba Heilmanna ze Schweinfurtu. V interiéru zaujme gotická kazatelna s nově objevenými původními malbami výplňových polí, křtitelnice, varhany a tzv. vtažené pilíře, které ohraničují prostor jednotlivých obvodových kaplí a člení emporový ochoz, zdobený renesančními reliéfy s biblickými výjevy. Proslulost kostel získal především v roce 1975, kdy byl přesunut po kolejích, aby byl zachráněn z města, které bylo srovnáno se zemí kvůli těžbě hnědého uhlí. Při přesunu kostela zvítězila varianta přesunu vcelku. Ze stavby se odmontovalo vše, co bylo možné, a stěny byly vyztuženy ocelovou konstrukcí. Váha celého objektu byla deset tisíc tun. Ve Škodových závodech byly vyrobeny transportní pásy, po kterých kostel cestu na kolečkách absolvoval. Samotné stěhování trvalo téměř měsíc, bylo pečlivě elektronicky sledováno. Kostel urazil celkem 841 metrů a průměrná rychlost byla 2,16 centimetry za minutu. Tento unikátní přesun je zaznamenán i ve Zlaté knize Guinessových rekordů tisíciletí jako přeprava nejtěžšího předmětu po kolejích na světě.
Dnes kostel najdete v blízkosti barokního špitálu s gotickým kostelem sv. Ducha na bývalém Pražském předměstí. Pro veřejnost byl kostel Nanebevzetí Panny Marie opětovně zpřístupněn roku 1988. V roce 1993 byly po dvou letech dokončeny stavební a restaurátorské práce na 17 m vysokém barokním oltáři. Z původního bohatého vybavení chrámu se dochovala řada umělecky hodnotných děl, dokládajících provázanost se sasko-míšeňským okruhem. Do kostela byly vráceny renesanční kamenné epitafy významných mosteckých měšťanů, např. Mikuláše Riese, zlatníka a dlouholetého ředitele stavby chrámu, i epitaf Uršuly a Magdaleny z rodu Veitmíle.V roce 2010 byl kostel vyhlášen národní kulturní památkou.

Fotogalerie

Virtuální prohlídka