Nejvyšší přírodní vodopád Krušných hor

Kýšovice, 431 83 Výsluní
Městské informační centrum, U Městských mlýnů 5885, 430 28 Chomutov
Česká republika
+420 474 341 438

Jakmile se blíží se jaro a období jarního tání, velké množství vody podtrhuje mocnost a krásu vodních toků, a zejména vodopádů. Je tedy ten správný čas naplánovat si výlet třeba na Kýšovický vodopád - na nejvyšší přírodní vodopád Krušných hor. Nejvyšší přírodní vodopád Krušných hor na přítoku Prunéřovského potoka je mezi obcemi Výsluní a Celná. Jen pro zajímavost, nejvyšším vodopádem Krušných hor je 30 metrů vysoký umělý vodopád Blauenthal.

Další informace

Voda tu protéká přes tři kaskády (stupně) s celkovým převýšením 25 metrů. První stupeň má přibližně čtyři metry a sklon jen 45°. Hned pod ním následuje téměř svislý, také přibližně čtyřmetrový stupeň. Po delším rovném úseku přichází poslední, třetí stupeň, jehož výška dosahuje 9 metrů. Průtok vody činí 5 až 15 litrů za vteřinu. Ovšem pozor - dostatek vody má pouze po velkých deštích či tání sněhu.

K vodopádu se lze dostat ze dvou stran. Pokud je více času, je možné vyrazit po žluté turistické značce z obce Výsluní. Cestou se přechází přes historický kamenný most přes Prunéřovský potok. Od tohoto místa se dále pokračuje po modré.

Druhá cesta přichází po směru toku Prunéřovského potoka od osady Celná. Opět po modré turistické značce. Potok teče přes kameny a vytváří peřeje, v nichž je možné spatřit pstruhy.

Vodopád není přímo na turistické cestě, je potřeba sledovat okolí a trošku improvizovat vzhledem k přístupu. Zcela jistě nebude jeho nalezení snadné. K vodopádu nevede žádná lávka přes potok. Obvykle je potřeba přejít po padlém stromě (čas od času tu jej někdo položí), nebo pokud není příliš vody, tak přebrodit vodu. Poslední možností je jít nazpět a před mostkem pokračovat po pravé břehu - cesta je však místy zarostlá a namáhavá.

Více informací naleznete zde a také zde.

Fotogalerie