Živá voda z hor

Česká republika

Ráz krušnohorské krajiny velmi působivě doplňují přehradní nádrže. Dvě vodní díla, jež rozhodně stojí za návštěvu, spojuje Flájský potok. Hledá si cestu z hor bez ohledu na to, jaké lidé vymysleli hranice. Pramení na české straně a napájí stejnojmennou přehradu, která zásobuje pitnou vodou Mostecko a Teplicko. Nádrž Fláje má unikátní 56 metrů vysokou pilířovou hráz, jedinou svého druhu v České republice. Už v 17. století byl mezi obcemi Fláje a Clausnitz zbudován 18 kilometrů dlouhý Flájský plavební kanál. Tato technická památka se téměř 250 let využívala k plavení dřeva pro výrobu dřevěného uhlí. Hned za hranicemi byla vybudovaná další přehrada, Rauschenbach, která zásobuje životadárnou vodou z hor dokonce i Drážďany. Po její hrázi vede turistická trasa, skýtající nádhernou vyhlídku do zvlněné krušnohorské krajiny.

1. den – Fláje
- Český Jiřetín – Horní Ves – Puklá skála (po červené) – Fláje-hráz (po zelené) – Flájský plavební kanál – Český Jiřetín
2. den – Rauschenbach
- Deutschgeorgenthal – Cämmerswalde-Schauflugzeug – Rauschenbach-hráz – Neuwernsdorf – Deutschgerogenthal

GPS souřadnice

50° 42' 24.48" N, 13° 32' 31.92" E

Další informace

Krásnou přírodou jinak. Dvoudenní výlet okolím Flájí a Rauschenbachu.

Zajímavá místa na trase: dřevěný kostel sv. Jana Křtitele, pomník padlým ve světových válkách, zámeček Lichtenwald, prohlídkové letadlo v Cammerswalde, jelení obora Neuhausen, městečko hraček a vánočních tradic Seiffen a pPivovarské muzeum v Rechenberg-Bienenmuhle.

Fotogalerie